Co każdy użytkownik soczewek powinien o nich wiedzieć?

Każdy, kogo dotknęła wada wzroku wie jak ważny to zmysł. Nieostre widzenie powoduje dyskomfort praktycznie w każdej dziedzinie życia. Poniżej znajdą się rady dla osób zastanawiających się nad doborem soczewek dla siebie. Nie każdy w końcu chce nosić okulary. Nie każda aktywność daje wystarczającą wygodę, by je nosić. Soczewki kontaktowe w wielu przypadkach ułatwią nam życie.

Gdy wybieramy nasze pierwsze szkła kontaktowe

Przede wszystkim musimy udać się do specjalisty, który dokładnie zbada nasz wzrok i stwierdzi czy nadajemy się na użytkownika soczewek. Po wydanej pozytywnej decyzji możemy przystąpić do zamówienia soczewek, które będą spersonalizowane. I tutaj pojawia się pierwsza przydatna wskazówka. Nie powinniśmy pożyczać soczewek nawet od osoby z identyczną wadą wzroku. Grozi to infekcją bakteryjną i powikłaniami. Gdy już założymy je w bezpieczny sposób będziemy mogli cieszyć się dokładniejszą korektą wzroku. Dzieje się tak dlatego, że soczewka leży bezpośrednio na oku. Jeżeli jesteś osobą mobilną, aktywną to wybór tej metody korekcji jest dla Ciebie, ponieważ soczewki mają mniejszą tendencję do wypadnięcia z oka niż np. okulary. To może być bardzo przydatne nawet w zwykłych codziennych sytuacjach.

Jak powinniśmy się obchodzić z soczewkami kontaktowymi?

Przyjemność noszenia soczewek nosi ze sobą pewne obowiązki, które równoważy jednak komfort używania w wielu chwilach życia. Soczewki są bardzo wrażliwym narzędziem. Powinniśmy konserwować je zgodnie z zaleceniami specjalisty i wskazówek umieszczonych na pakowaniu. Zakładając soczewkę powinniśmy opłukać ją w specjalnym płynie dezynfekującym. Nasze ręce powinny być umyte delikatnym mydłem i dokładnie wysuszone przy ich nakładaniu. Jeżeli soczewka, w jakikolwiek sposób jest uszkodzona powinniśmy ją wymienić na nową. Co 3 miesiące pamiętajmy o wymianie opakowania do ich przechowywania i o wymianie samego płynu dezynfekującego po każdym jego użyciu. Jeżeli soczewka spadła nam np. na zlew może zostać zanieczyszczona drobnoustrojami i niewidzialnym dla nas osadem co automatycznie kwalifikuje ją do wymiany na nową. Niezalecane jest używanie soczewek na basenie. Woda w basenie to kolejne miejsce, które może silnie zanieczyścić soczewkę drobnoustrojami. Nie dajmy więc okazji do infekcji oka. W wypadku, jeżeli soczewka powoduje po założeniu jakiekolwiek zaczerwienienie oka, wydzielanie z niego „łzo-podobnej” substancji, pieczenie lub inny rodzaj bólu, natychmiast powinniśmy ją ściągnąć i udać się do specjalisty po poradę.

Pamiętajmy o naszej edukacji co do bezpiecznego używania soczewek. Wtedy ich noszenie przyniesie nam wiele przyjemności.