Różnica pomiędzy soczewkami twardymi a miękkimi
Soczewki są dziś bardzo popularnym produktem na rynku. Warto mieć świadomość tego, że podzielić je możemy pod różnym kątem. Jednym z najbardziej powszechnych podziałów jest ten, który dotyczy materiałów, z którego są one wykonane. W takiej sytuacji dzielimy je na soczewki twarde i miękkie. W związku z tym przyjrzyjmy się uważnie obu ich formom.
Zacznijmy tutaj od tego, że większość z soczewek, które są dziś dostępne na polskim rynku to soczewki miękkie, które są znacznie bardziej praktyczne od twardych. Takie soczewki są przede wszystkim wyjątkowo cienkie i wyprodukowane z materiałów charakteryzujących się przepuszczalnością tlenu do oka.
Zalety soczewek miękkich:
– są niezwykle wygodne i niemal nieodczuwalne dla oka,
– możemy je nosić przez bardzo długi czas (nawet przez trzydzieści dni bez konieczności zdejmowania ich na noc),
– są tańsze od soczewek twardych,
– są znacznie zdrowsze dla oka,
– łatwiej jest je zaadoptować do prowadzonego stylu życia,
– nie ma problemu z ich dezynfekcją i czyszczeniem, bo posiadają łatwe w użyciu płyny do pielęgnacji.
Dodajmy też, że miękkie soczewki możemy podzielić na soczewki hydrożelowe oraz na soczewki silikonowo-hydrożelowe. Te drugie posiadają znacząco zwiększoną przepuszczalność tlenu, co umożliwia ich noszenie przez całą dobę bez zdejmowania.
Obecnie rozwój nowych technologii sprawił, że w praktyce soczewki twarde wyszły już z użycia. Właściwie się ich już nie stosuje, zastępując je soczewkami miękkimi.
Twarde nie są takie złe do dłuższego noszenia, ale cena sprawia, że mało kto się nimi interesuje.
Ja mam miękkie jednodniowe i nie narzekam. Koszt 50 zł/miesiąc to żaden koszt. Polecam.
Miekkie soczewki dziela sie na hydrozelowe oraz silikonowo- hydrozelowe, ktore posiadaja znaczaco zwiekszona przepuszczalnosc tlenu umozliwiajac noszenie soczewek przez cala dobe bez zdejmowania.