Różnica pomiędzy soczewkami twardymi a miękkimi

Soczewki są dziś bardzo popularnym produktem na rynku. Warto mieć świadomość tego, że podzielić je możemy pod różnym kątem. Jednym z najbardziej powszechnych podziałów jest ten, który dotyczy materiałów, z którego są one wykonane. W takiej sytuacji dzielimy je na soczewki twarde i miękkie. W związku z tym przyjrzyjmy się uważnie obu ich formom.

Zacznijmy tutaj od tego, że większość z soczewek, które są dziś dostępne na polskim rynku to soczewki miękkie, które są znacznie bardziej praktyczne od twardych. Takie soczewki są przede wszystkim wyjątkowo cienkie i wyprodukowane z materiałów charakteryzujących się przepuszczalnością tlenu do oka.

Zalety soczewek miękkich:

– są niezwykle wygodne i niemal nieodczuwalne dla oka,
– możemy je nosić przez bardzo długi czas (nawet przez trzydzieści dni bez konieczności zdejmowania ich na noc),
– są tańsze od soczewek twardych,
– są znacznie zdrowsze dla oka,
– łatwiej jest je zaadoptować do prowadzonego stylu życia,
– nie ma problemu z ich dezynfekcją i czyszczeniem, bo posiadają łatwe w użyciu płyny do pielęgnacji.

Dodajmy też, że miękkie soczewki możemy podzielić na soczewki hydrożelowe oraz na soczewki silikonowo-hydrożelowe. Te drugie posiadają znacząco zwiększoną przepuszczalność tlenu, co umożliwia ich noszenie przez całą dobę bez zdejmowania.

Obecnie rozwój nowych technologii sprawił, że w praktyce soczewki twarde wyszły już z użycia. Właściwie się ich już nie stosuje, zastępując je soczewkami miękkimi.