Soczewki kontaktowe jednokrotnego czy wielokrotnego użytku?

W przypadku wystąpienia konkretnej wady wzroku bardzo ważne jest to, aby możliwie jak najszybciej rozpocząć odpowiednią terapię, która będzie miała na celu skorygowanie wszelkich nieprawidłowości. Niezwykle często wykorzystywane są do tego okulary, które jednak coraz bardziej są wypierane przez soczewki kontaktowe.

Ich wybór jest zależny oczywiście od rodzaju wady, z jaką musimy się zmagać. Pomóc w ich w doborze może przede wszystkim lekarz specjalista, który zdiagnozuje u nas wadę. Prawidłowy dobór soczewek związany jest jednak nie tylko z kwestiami czysto medycznymi, ale również z wygodą ich noszenia. Na rynku spotykamy się zarówno z soczewkami jednokrotnego, jak i wielokrotnego użycia. Zdecydowanie się na konkretny rodzaj związany jest z wieloma kwestiami.

A może jednodniowe?

W przypadku soczewek jednodniowych nie musimy bowiem martwić się o ich prawidłową pielęgnację. Odpada więc obowiązek zakupu specjalnych płynów, które je oczyszczą i nawilżą. Codzienna wymiana soczewek zapewni nam więc przede wszystkim gwarancję czystości po założeniu świeżo wyjętej z opakowania soczewki. Nie musimy ponadto martwić się tym, że wystąpi tak zwany efekt starzenia się soczewki, który ma ogromny wpływ na komfort ich noszenia.

Tego typu jednodniowe rozwiązania zalecane są przede wszystkim osobom, które dopiero rozpoczynają używanie soczewek. Mogą również okazać się niezwykle atrakcyjne dla alergików, a także tych osób, które są szczególnie narażone na liczne podrażnienia oczu, a to wszystko dzięki braku konieczności stosowania płynów do soczewek do pielęgnacji np. soczewek miesięcznych.

A może wielokrotnego użytku?

Jeżeli chodzi natomiast o soczewki wielokrotnego użytku, to wymienić należy produkty tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne (kwartalne), a nawet roczne. Charakteryzują się one przede wszystkim wzmocnioną budową, dzięki czemu mogą nam służyć przez dłuższy okres życia. Pamiętać musimy o obowiązku ich systematycznego odkażania, a także czyszczenia. Pomogą nam w tym, rzecz jasna, specjalne preparaty, które sprzedawane są między innymi w aptekach.

Tego typu rozwiązania są zazwyczaj tańsze, natomiast wszelkie żele, poza czystością, zapewniają również odpowiednie nawilżenie oczu, co oczywiście ma wpływ na ich kondycję.