Zmiana szkieł kontaktowych

Jeżeli nosisz szkła kontaktowe, z pewnością często zadajesz sobie pytanie, jak często należy je zmieniać. Otóż należy pamiętać, że ich zmiana zgodna z zaleceniami jest bardzo ważna.

Przede wszystkim przed zakupem pierwszych soczewek powinniśmy skonstatować się ze specjalistą, który podpowie nam, jakie szkła będą dla nas najlepsze. Wówczas otrzymamy też wszelkie zalecenia, które dotyczą tego, jak długo musimy je nosić i jak często należy je wymieniać.

Należy pamiętać o tym, że ich regularna wymiana jest tutaj bardzo ważna, bo w innym wypadku mogą pojawić się wszelkie niedogodności. Przy dłuższym czasie noszenie pojawiają się bakterie i osady, które mogą skutkować infekcją oczu.

Dlatego bardzo ważne jest to, w jaki sposób dbamy o soczewki i o własną higienę. Pamiętać trzeba o tym, aby je regularnie czyścić w specjalnie przygotowanym do tego płynie. Wyjątkiem są tutaj soczewki jednodniowe, których nie musimy czyścić z jednego prostego powodu — te musimy wymieniać każdego dnia. Ryzyko zakażenia właściwie więc w tym przypadku nie występuje. O czyszczeniu płynami pielęgnacyjnymi  zarówno soczewek, jak i pojemników, w których je przetrzymujemy, nie możemy jednak zapominać przy szkłach dwutygodniowych, miesięcznych czy kwartalnych. Dodatkowo regularnej wymianie powinien podlegać także sam pojemnik, który wymieniać powinniśmy przynajmniej raz w miesiącu.